professional factory for Glass Jars For Liquid - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-14-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 40 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | 10ml Perfume Bottle
We have now a specialist, efficiency staff to provide good quality company for our consumer. We normally follow the tenet of customer-oriented, details-focused for professional factory for Glass Jars For Liquid - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Costa rica , Lebanon , Qatar , Our product quality is one of the major concerns and has been produced to meet the customer's standards. "Customer services and relationship" is another important area which we understand good communication and relationships with our customers is the most significant power to run it as a long term business.
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.
-
Factory Price Empty Cream Jar White - 5g mini ...
-
Wholesale Price China Frost Glass Bottle For Pe...
-
Special Price for Empty White Glass Cosmetic Ja...
-
Reasonable price Plastic Vacuum Pump Jars - 30...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - 5g / 10g wasp-w...
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...

