Factory Outlets 5g Cosmetics Pp Jars - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Custom Perfume Bottles
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Custom Perfume Bottles
We will make just about every exertion for being excellent and perfect, and speed up our actions for standing during the rank of worldwide top-grade and high-tech enterprises for Factory Outlets 5g Cosmetics Pp Jars - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nepal , Mauritius , Bolivia , We set a strict quality control system. We have return and exchange policy, and you can exchange within 7 days after receive the wigs if it is in new station and we service repairing free for our products. Please feel free to contact us for further information and we will offer you competitive price list then.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
-
OEM/ODM China 200 Ml Plastic Cosmetic Jar - 10...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 15ML 30M...
-
Discount Price Empty Glass Jar Wholesale - 8ml...
-
China wholesale 35ml Plastic Spray Bottle - 9 ...
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 20ml ...
-
Factory Free sample Pet Plastic Jars And Lids -...


