Massive Selection for Cosmetic Clear Pet Jar - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
We are also focusing on improving the stuff management and QC system so that we could keep great advantage in the fiercely-competitive business for Massive Selection for Cosmetic Clear Pet Jar - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , Armenia , Austria , We have a professional sales team, they have mastered the best technology and manufacturing processes, have years of experience in foreign trade sales, with customers able to communicate seamlessly and accurately understand the real needs of customers, providing customers with personalized service and unique products.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
Hot sale Tube Glass Bottle With Screw Cap - 15...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars 200g - 5ml...
-
Factory best selling Acrylic Cosmetics Jar - 7...
-
Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 40...
-
Super Purchasing for 20ml Pet Empty Plastic Bot...
-
Good quality Mini Perfume Bottle - 89mm gold a...











