Leading Manufacturer for Aluminium Bottle - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How Smith Rosebud Salve Became A Cult Favorite Lip Balm | Aluminum Perfume Bottle
Ban on plastic: Maharashtra govt excludes small bottles, pushes deadline | mumbai news | Aluminum Perfume Bottle
Dedicated to strict top quality command and considerate purchaser support, our experienced staff customers are always available to discuss your necessities and be certain full client gratification for Leading Manufacturer for Aluminium Bottle - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , Curacao , Nigeria , Faced with the vitality of the global wave of economic integration, we've been confident with our high-quality items and sincerely service to all our customers and wish we can cooperate with you to create a brilliant future.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
New Delivery for Aluminum Bottle For Essential ...
-
Factory Outlets Square Shaped Acrylic Cosmetic ...
-
factory low price Cosmetic Jar Plastic - 6 ml ...
-
Professional China White Sprayer Bottles For Pe...
-
2017 China New Design Matte Black Aluminum Jar ...
-
China wholesale Cream Empty Container - 800ml ...











