Online Exporter Aluminum Tin Case - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Plastic Cosmetic Jar
We can easily normally satisfy our respected buyers with our excellent high-quality, excellent selling price and good service due to we've been far more expert and more hard-working and do it in cost-effective way for Online Exporter Aluminum Tin Case - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , Czech republic , Zimbabwe , We adopted technique and quality system management, based on "customer orientated, reputation first, mutual benefit, develop with joint efforts", welcome friends to communicate and cooperate from all over the world.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle -...
-
18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - ...
-
Factory directly supply Colorful Cream Jars - ...
-
Massive Selection for 30ml Perfume Spray Bottle...
-
Hot Sale for Skin Care Cream Jar - 89mm gold a...
-
New Fashion Design for Cosmetic Pet Jars - 20m...











