Professional Design Golden Cosmetic Jar - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | Custom Perfume Bottles
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for Professional Design Golden Cosmetic Jar - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Latvia , Panama , With good quality, reasonable price and sincere service, we enjoy a good reputation. Products are exported to South America, Australia, Southeast Asia and so on. Warmly welcome customers at home and abroad to cooperate with us for the brilliant future.
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.
-
factory customized 20g Cosmetic Jar - 10 ml / ...
-
China Gold Supplier for Rectangle Glass Perfume...
-
Wholesale Dealers of Big Volume Pp Cream Jar - ...
-
Best Price for 20g Black Cosmetic Jars Plastic ...
-
2017 New Style Small Packaging Cosmetic Cream J...
-
Quality Inspection for Eyeshadow Cream Jar - 2...

