Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bottle - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Back To MAC Recycling Program Rewards Customers With Free Lipstick | Aluminum Perfume Bottle
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
We now have many fantastic staff members customers superior at advertising, QC, and working with varieties of troublesome problem within the generation system for Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bottle - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech Republic , New York , Lithuania , We offer the great variety of products in this field. Besides, customized orders are also available. What's more, you will enjoy our excellent services. In one word, your satisfaction is guaranteed. Welcome to visit our company! For more information, please come to our website.If any further inquiries, please feel free to contact us.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
Factory made hot-sale Transparent Glass Spray B...
-
Cheap PriceList for Custom Aluminium Bottle - ...
-
Top Quality Glass Screw Neck Perfume Bottle - ...
-
Factory made hot-sale Pp Cosmetic Plastic Cream...
-
Special Design for Aluminum Perfume Bottle - 3...
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...









