Professional China Plastic Sealable Jar - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-210 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 210 ml / 7.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
RPC M and H Plastics helps revamp skin care brand Archimans packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
Our commission is to serve our users and clients with best quality and competitive portable digital products for Professional China Plastic Sealable Jar - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Brasilia , Angola , Over the years, with high-quality products, first- class service, ultra-low prices we win thee trust and favor of customers. Nowadays our products sell all over the domestic and abroad. Thanks for the regular and new customers support. We provide high quality product and competitive price, welcome the regular and new customers cooperate with us!
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
New Delivery for Hair Salon Aluminum Spray Bott...
-
18 Years Factory Cheap Perfume Spray Bottle - ...
-
Personlized Products Plastic Cosmetic Jars - 5...
-
Big discounting Crystal Roller Ball Perfume Bot...
-
Big discounting Wholesale Glass Perfume Spray B...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Cylinder Contain...











