18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-05-5 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 103.5 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Custom Perfume Bottles
We aim to find out high quality disfigurement in the generation and provide the most effective services to domestic and abroad clients wholeheartedly for 18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mombasa , Uganda , Cairo , We are adhering to the philosophy of "attracting customers with the best products and excellent service". We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
Quality Inspection for 55ml Glass Perfume Bottl...
-
One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen...
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 15...
-
OEM Customized Empty Clear Cosmetic Jars - 250...
-
Top Suppliers Plastic Sex Pill Bottle - 8 ml p...
-
2017 New Style Lotion Bottles - 620ml gold alu...

