OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Earth911.com Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Aluminum Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Empty Aluminum Perfume Bottle
With advanced technologies and facilities, strict high quality regulate, reasonable price tag, excellent support and close co-operation with shoppers, we have been devoted to furnishing the best benefit for our buyers for OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jakarta , Latvia , Nepal , Our factory covers an area of 12,000 square meters, and has a staff of 200 people, among which there are 5 technical executives. We are specialized in producing.We have rich experience in export. Welcome to contact us and your enquiry will be replied as soon as possible.
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.
-
China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottl...
-
Manufacturer for 50g Cream Jar - 10ml / 12ml /...
-
Manufacturer of Plastic Cosmetic Jar - 50g cle...
-
2017 New Style Aluminum Ointment Container With...
-
OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - ...
-
New Fashion Design for Mini Plastic Perfume Spr...

