Professional China Aluminium Cream Jar - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
Coffee shops around the world adopt the “Brooklyn” look. — Quartz Search Logged out Latest Featured Obsessions Emails Editions | Custom Perfume Bottles
Our primary intention should be to offer our clientele a serious and responsible enterprise relationship, delivering personalized attention to all of them for Professional China Aluminium Cream Jar - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nepal , Dubai , Sacramento , With the support of our highly experienced professionals, we manufacture and supply best quality products. These are quality tested at various occasions to ensure only flawless range is delivered to customers, we also customize the array as per the need of customers to meet the requirement of customers.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
Lowest Price for Cosmetics Container - 5g / 10...
-
Ordinary Discount Plastic Cosmetic Empty Jar - ...
-
China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar...
-
Factory made hot-sale Frosted Glass Jars And Wo...
-
China Cheap price Refillable Perfume Bottle - ...
-
Factory Free sample Frosted Glass Jar - 400ml ...

