2017 High quality Card Shape Perfume Bottle - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume Packaging | Aluminum Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Plastic Cosmetic Jar
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our business has strived to establish a highly efficient and stable team staff and explored an effective good quality regulate course of action for 2017 High quality Card Shape Perfume Bottle - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sudan , Melbourne , Sweden , With the enterprising spirit of" high efficiency, convenience, practicality and innovation", and in line with such serving guidance of "good quality but better price, " and "global credit", we've been striving to cooperate with the automobile parts companies all over the world to make a win-win partnership.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Manufacturing Companies for Decorativ Perfume B...
-
Hot New Products Bottle Aluminum Plastic Caps -...
-
Top Suppliers 6ml Spray Atomizer - 150ml 200ml...
-
Manufacturing Companies for Custom Made Glass P...
-
Special Design for Perfume Bottles 50ml Glass -...
-
Discount wholesale Elegant Cosmetic Jars - 47m...











