PriceList for Pet Jars Bottles - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-210 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 210 ml / 7.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Custom Perfume Bottles
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Plastic Cosmetic Jar
We have many excellent staff members good at marketing, QC, and dealing with kinds of troublesome problem in the production process for PriceList for Pet Jars Bottles - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Chile , Macedonia , Our market share of our products has greatly increased yearly. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future. We are looking forward to your inquiry and order.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 200...
-
Reliable Supplier 600ml Aluminum Bottle - 33cl...
-
100% Original Factory Sample Perfume Bottles - ...
-
China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Ja...
-
OEM Customized Plastic Pocket Perfume Bottle - ...
-
Online Exporter 50g Acrylic Retro Cream Packagi...











