Best Price for 20g Black Cosmetic Jars Plastic - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Le Labo releases first fragrance in three years | 10ml Perfume Bottle
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Custom Perfume Bottles
Gaining client pleasure is our company's aim without end. We are going to make excellent efforts to create new and top-quality goods, meet your special requirements and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale companies for Best Price for 20g Black Cosmetic Jars Plastic - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tanzania , Philippines , Comoros , With the spirit of "credit first, development through innovation, sincere cooperation and joint growth", our company is striving to create a brilliant future with you, so as to become a most valuable platform for exporting our products in China!
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Manufacturer of Plastic Airless Cream Jar - 30...
-
OEM/ODM China 18mm Aluminum Cap - 12oz cute al...
-
2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosm...
-
China wholesale Cream Empty Container - 15g / ...
-
Discountable price Perfume Bottle For Men - 33...
-
Hot New Products 30ml Glass Spray Bottle - 250...


