New Fashion Design for Plastic Cosmetic Jar With Transparent Lid - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
“Zero Cooling” – Pushing Molding Efficiency One Step Further | Aluminum Perfume Bottle
RPC M and H Plastics helps revamp skin care brand Archimans packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our business puts emphasis over the administration, the introduction of talented staff, plus the construction of team building, attempting hard to boost the standard and liability consciousness of personnel customers. Our corporation successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of New Fashion Design for Plastic Cosmetic Jar With Transparent Lid - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Botswana , Mali , The working experience in the field has helped us forged a strong relations with customers and partners both in domestic and international market. For years, our products have been exported to more than 15 countries in the world and have been widely used by customers.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacture...
-
Reliable Supplier 10g Cream Cosmetic Jar - 14 ...
-
Big Discount 300g Plastic Cream Jar - 200ml PE...
-
China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Ja...
-
factory customized 1oz Transparent Cosmetic Jar...
-
OEM China Supplement Container - Luxury health...




