PriceList for Elegant Empty Jar - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Hawthorne custom cologne review: the easiest way to buy fragrance online | Empty Aluminum Perfume Bottle
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
Our corporation has been specializing in brand strategy. Customers' gratification is our greatest advertising. We also source OEM company for PriceList for Elegant Empty Jar - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iceland , Honduras , Egypt , Furthermore, all of our items are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures in order to ensure high quality. If you are interested in any of our goods, please don't hesitate to contact us. We will do our best to meet your needs.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - ...
-
PriceList for Loose Powder Jar With Sifter - 2...
-
Special Price for Plain Small Bottles - 47mm g...
-
Factory wholesale Car Perfume Bottle For Air Fr...
-
High Performance Glass Perfume Bottle Mass Prod...
-
Special Design for Empty Face Cream Jars - 100...

