Fixed Competitive Price 30ml 50ml Glass Essential Oil Bottle - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
Shalimar Parfum Initial by Guerlain (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
With our rich experience and considerate services, we have been recognized as a reliable supplier for many international buyers for Fixed Competitive Price 30ml 50ml Glass Essential Oil Bottle - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Rio de Janeiro , Georgia , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our products are extensively used in beauty and other industries. Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
Factory Supply 15ml Colorful Glass Bottle For P...
-
Hot Selling for Bottle Aluminium - JA-3-3 seri...
-
Hot Selling for Aluminum Cans And Lids - JA-3-...
-
Low MOQ for Hanging Car Perfume Bottle - 25ml ...
-
Best-Selling 8ml Empty Mini Perfume Bottles - ...
-
Massive Selection for 30ml Perfume Spray Bottle...


