Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Empty Aluminum Perfume Bottle
The organization keeps on the procedure concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, purchaser supreme for Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Ireland , Spain , We rely on high-quality materials, perfect design, excellent customer service and the competitive price to win the trust of many customers at home and abroad. 95%products are exported to overseas markets.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Factory Free sample Frosted Glass Jar - 100ml ...
-
Popular Design for Screw Neck Perfume Bottle - ...
-
OEM/ODM China Frosted Glass Cream Jars - 200ml...
-
professional factory for Frost Clear Glass Crea...
-
China Factory for Perfume Bottle Transparent - ...
-
Discount Price Bulk Plastic Jars - 800ml gold ...

