PriceList for Cosmetic Jar Aluminium - 12oz cute aluminum beer container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-07-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
We take pleasure in a really excellent name amongst our shoppers for our exceptional product or service excellent, competitive rate and also the greatest services for PriceList for Cosmetic Jar Aluminium - 12oz cute aluminum beer container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: India , Gabon , British , Our solutions are produced with the best raw materials. Every moment, we constantly improve the production programme. In order to ensure better quality and service, we now have been focusing on the production process. We have got high praise by partner. We are looking forward to establishing business relationship with you.
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
PriceList for Spray Aluminium Bottle - aluminu...
-
Hot New Products Bottle Aluminum Plastic Caps -...
-
High Quality for Egyptian Glass Perfume Bottles...
-
OEM/ODM Factory 110ml Shaped Perfume Bottles - ...
-
Factory wholesale Car Perfume Bottle For Air Fr...
-
PriceList for Plastic Pill Bottle - 800ml gold...



