OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The airport liquids rule explained | Aluminum Perfume Bottle
What is a fragrance oil and which are the best to invest in? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
We've our have sales staff, style and design staff, technical crew, QC team and package workforce. We've strict excellent control procedures for each system. Also, all of our workers are experienced in printing field for OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guinea , Salt Lake City , Uruguay , Qualified R&D engineer might be there for your consultation service and we will try our best to meet your requirements. So you should feel free to contact us for inquiries. You'll be able to send us emails or call us for small business. Also you are able to come to our business by yourself to get further knowing of us. And we are going to surely present you with the best quotation and after-sale service. We're ready to build stable and friendly relations with our merchants. To achieve mutual success, we'll make our best efforts to build a solid co-operation and transparent communication work with our companions. Above all, we're here to welcome your inquiries for any of our merchandise and service.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Personlized Products 250ml Canning Jars - 30ml...
-
Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 1L w...
-
Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - AJ-09...
-
Leading Manufacturer for Cosmetic Spray Bottles...
-
Hot Sale for Plastic Cosmetic Air Cushion Bb Cr...
-
OEM/ODM Supplier Glass Roll On Perfume Bottle -...

