PriceList for Cosmetic 30g Plastic Acrylic Jar - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | Bob Vila Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | 10ml Perfume Bottle
What makes scents now: The rapid change of the fragrance industry | Aluminum Perfume Bottle
Our primary goal is to offer our clients a serious and responsible business relationship, providing personalized attention to all of them for PriceList for Cosmetic 30g Plastic Acrylic Jar - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turin , Salt Lake City , Qatar , We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. We are willing to cooperate with business friends from at home and abroad and create a great future together.
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
Leading Manufacturer for Colorful Body Butter J...
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 15ml ...
-
18 Years Factory Eye Cream Glass Jar - 250ml b...
-
Cheap price Aluminum Fine Mist Spray Bottle - ...
-
18 Years Factory Empty Pmma Cream Jar - 37mm i...
-
Reasonable price for 250ml Beverage Aluminum Bo...











