Free sample for Skincare Packaging Pot - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | 10ml Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Plastic Cosmetic Jar
Our primary goal is to offer our clients a serious and responsible business relationship, providing personalized attention to all of them for Free sample for Skincare Packaging Pot - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jersey , Nepal , Sweden , We taking advantage of experience workmanship, scientific administration and advanced equipment, ensure the product quality of production, we not only win the customers' faith, but also build up our brand. Today, our team is committed to innovation, and enlightenment and fusion with constant practice and outstanding wisdom and philosophy, we cater to the market demand for high-end goods, to do experienced products and solutions.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 50g...
-
Europe style for Slide Top Metal Tin Box - 15m...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 50m...
-
2017 Latest Design Luxury Acrylic Cosmetic Cont...
-
OEM/ODM Supplier Sampling Glass Perfume Spray B...
-
Big discounting Empty Plastic Cream Jar - 250m...


