Good quality Low Profile Cosmetic Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Empty Aluminum Perfume Bottle
No matter new consumer or outdated shopper, We believe in lengthy expression and trusted relationship for Good quality Low Profile Cosmetic Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mongolia , New Zealand , New Zealand , We have advanced production technology, and pursuit innovative in products. At the same time, the good service has enhanced the good reputation. We believe that as long as you understand our product, you must be willing to become partners with us. Looking forward to your inquiry.
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
-
Cheapest Factory Matte Black Perfume Bttle - 1...
-
Low price for Airless Pump Perfume Bottle - 10...
-
Original Factory Ufo Shaped Acrylic Jar - 37mm...
-
China Manufacturer for Empty Plastic Jars - 6m...
-
Fast delivery Body Mist Bottle - 300ml wide mo...
-
OEM Manufacturer Wide Mouth Cosmetics Cream Jar...




