Special Design for Glass Jars With Hinged Lids - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Custom Perfume Bottles
Shalimar Parfum Initial by Guerlain (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our firm for the long-term to create jointly with consumers for mutual reciprocity and mutual reward for Special Design for Glass Jars With Hinged Lids - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Eindhoven , Turkey , We welcome an opportunity to do business with you and hope to have pleasure in attaching further details of our products. Excellent quality, competitive price, punctual delivery and dependable service can be guaranteed. For further inquires please do not hesitate to contact us.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
8 Year Exporter Porcelain Cream Jar - 24/410 o...
-
One of Hottest for 100ml Golden Dropper Bottle ...
-
professional factory for Black Glass Perfume Bo...
-
Factory directly Plastic Jars - 68mm silver al...
-
PriceList for Perfume Spray Bottle - 6ml / 8ml...
-
Wholesale Discount Toilet Water Bottle 100 Ml -...




