Chinese wholesale Oud Arabian Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Police release photos of the fake perfume bottle of nerve agent they say Russian intelligence used in a brazen assassination attempt | Plastic Cosmetic Jar
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
Our enterprise insists all along the standard policy of "product high-quality is base of business survival; client satisfaction could be the staring point and ending of an business; persistent improvement is eternal pursuit of staff" as well as consistent purpose of "reputation first, client first" for Chinese wholesale Oud Arabian Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sri Lanka , Panama , Birmingham , Adhering to the management tenet of "Managing Sincerely, Winning by Quality", we try our best to provide excellent products and service to our clients. We look forward to making progress together with domestic and international clients.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
Chinese Professional Honey Plastic Jar - 10ml ...
-
Cheap price Biodegradable Cream Jars - Factory...
-
Wholesale Price China Plastic Bottles With Spra...
-
Online Exporter Pill Bottles With Child Safety ...
-
China OEM Supplement Packaging - 400ml aluminu...




