8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For Cosmetics - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | 10ml Perfume Bottle
We offer fantastic energy in high quality and enhancement,merchandising,profits and promoting and procedure for 8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For Cosmetics - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Finland , Belize , Furthermore, all of our items are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures in order to ensure high quality. If you are interested in any of our goods, please don't hesitate to contact us. We will do our best to meet your needs.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - ...
-
Factory supplied Cosmtic Container - 9 oz food...
-
Good Wholesale Vendors Oem Refillable Perfume B...
-
2017 High quality Large Clear Plastic Jars - 1...
-
China wholesale Plastic Jar 50ml - 250ml long ...
-
Newly Arrival Free Nail Samples Container - 15...

