New Arrival China Card Perfume Bottle - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-05-5 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 103.5 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | Custom Perfume Bottles
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
We generally believe that one's character decides products' top quality, the details decides products' high-quality ,along with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE team spirit for New Arrival China Card Perfume Bottle - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ottawa , Wellington , Thailand , We've been proud to supply our products and solutions to every auto fan all around the world with our flexible, fast efficient services and strictest quality control standard which has always approved and praised by customers.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.







