Leading Manufacturer for 30ml Perfume Bottles Gradient Ramp - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 105 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | Aluminum Perfume Bottle
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
Our pursuit and enterprise goal is to "Always satisfy our customer requirements". We keep on to establish and style and design outstanding top quality goods for both our outdated and new prospects and realize a win-win prospect for our clientele likewise as us for Leading Manufacturer for 30ml Perfume Bottles Gradient Ramp - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: USA , Nicaragua , Adelaide , Our company will continue to adhere to the " superior quality, reputable, the user first " principle wholeheartedly. We warmly welcome friends from all walks of life to visit and give guidance, work together and create a brilliant future!
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Low MOQ for Glass Jar Lids - 250ml safe alumin...
-
Chinese Professional Hand Blown Glass Perfume S...
-
Manufactur standard Container For Cosmetic - 1...
-
Super Purchasing for Cosmetic Beauty Cream Jar ...
-
Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - ...
-
Factory making Cosmetic Jars Plastic 200ml - 1...




