Popular Design for Spray Glass Bottle - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | Aluminum Perfume Bottle
We offer great strength in quality and development,merchandising,sales and marketing and operation for Popular Design for Spray Glass Bottle - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lisbon , Uzbekistan , Sao Paulo , Regarding quality as survival, prestige as guarantee, innovation as motive force, development along with advanced technology, our group hopes to make progress together with you and make untiring efforts for the bright future of this industry.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
2017 New Style Empty Bottles For Perfume - 6 m...
-
Factory directly supply Square Plastic Jar - 6...
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - 1...
-
Wholesale Price China Acrylic Plastic Cosmetic ...
-
China Gold Supplier for Frosted Glass Bottle 50...
-
OEM/ODM Factory Face Cream Jars Container Pot -...


