One of Hottest for Pp Perfume Bottle - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
Perfume Bottles – Designs and Shapes Seduction
Our corporation puts emphasis about the administration, the introduction of talented staff, plus the construction of team building, attempting hard to improve the quality and liability consciousness of team members. Our organization successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of One of Hottest for Pp Perfume Bottle - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Moscow , The Swiss , Detroit , In order to meet more market demands and long-term development, a 150, 000-square-meter new factory is under construction, which will be put into use in 2014. Then, we shall own a large capacity of producing. Of course, we will continue improving the service system to meet the requirements of customers, bringing health, happiness and beauty to everyone.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
Super Lowest Price Round Luxury Cosmetic Jar - ...
-
8 Year Exporter China Suppliers Perfume Bottles...
-
Original Factory Small Plastic Jars - 15ml / 2...
-
Factory wholesale Custom Plastic Empty Cream Ja...
-
Factory Outlets Square Shaped Acrylic Cosmetic ...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...




