Popular Design for 50ml Perfume Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
The incredibly rich projects administration experiences and a person to 1 service model make the substantial importance of organization communication and our easy understanding of your expectations for Popular Design for 50ml Perfume Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Liverpool , Philadelphia , Ghana , Our company has a skillful sales team, strong economic foundation, great technical force, advanced equipment, complete testing means, and excellent after-sales services. Our items have beautiful appearance, fine workmanship and superior quality and win the unanimous approvals of the customers all over the world.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Factory For 50ml Acrylic Jar - 500ml aluminum ...
-
Original Factory Cosmetic Jar Make Up Cream Pot...
-
Wholesale Dealers of Transparent Plastic Cream ...
-
Factory Price Empty Cream Jar White - 50g clea...
-
Factory supplied Square Glass Perfume Bottle - ...
-
OEM/ODM Supplier Plastic Jar With Lid - 10ml o...

