Big discounting Cheap Perfume Bottles - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 149 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | Plastic Cosmetic Jar
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Control the quality by the details, show the strength by quality". Our company has strived to establish a highly efficient and stable staff team and explored an effective quality control process for Big discounting Cheap Perfume Bottles - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mali , Adelaide , Victoria , So far our products have been exported to east Europe, the Middle East, Southeast, Africa and South America etc. We have 13years professional sales and purchase in Isuzu parts at home and abroad and the ownership of the modernized electronic Isuzu parts checking systems. We honor our core principal of Honesty in business, priority in service and will do our best to offer our customers with high quality products and excellent service.
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
-
China Cheap price Refillable Perfume Bottle - ...
-
Personlized Products Glass Perfume Bottle - 4o...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 30m...
-
OEM manufacturer Clear Empty Circle Cream Jar -...
-
OEM Supply Acrylic Jar Cosmetic Jar - 30g colo...
-
Trending Products Economical Round Luxury Cosme...

