Ordinary Discount 50ml Double Wall Pp Cream Jar - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Les Bains Paris Hotel Makes Fragrances and Launches in the US | Empty Aluminum Perfume Bottle
Glow by J Lo Changed the Celebrity Fragrance Market. It Also Had a Controversial Start | Custom Perfume Bottles
Adhering to your principle of "quality, assistance, performance and growth", we have now gained trusts and praises from domestic and international customer for Ordinary Discount 50ml Double Wall Pp Cream Jar - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Los Angeles , Montpellier , San Francisco , At Present, our products have been exported to more than sixty countries and different regions, such as Southeast Asia, America, Africa, Eastern Europe, Russia, Canada etc. We sincerely hope to establish wide contact with all potential customers both in China and the rest part of the world.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - 5 ml ...
-
professional factory for 50g Green Cream Jar - ...
-
Factory wholesale Glass Bottle Perfume 100 Ml -...
-
Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 15...
-
Factory best selling High Quality Plastic Pet J...
-
Short Lead Time for High Quality Cosmetic Jar -...




