OEM/ODM Factory Decorative Attar Perfume Bottles - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | 10ml Perfume Bottle
It adheres for the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to develop new products and solutions continuously. It regards shoppers, success as its individual success. Let us produce prosperous future hand in hand for OEM/ODM Factory Decorative Attar Perfume Bottles - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Madras , Kuwait , Frankfurt , We are very responsible for all details on our customers order no matter on warranty quality, satisfied prices, quick delivery, on time communication, satisfied packing, easy payment terms, best shipment terms, after sales service etc. We provide one-stop service and best reliability to our every customers. We work hard with our customers, colleagues, workers to make a better future.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!









