Popular Design for 50 Ml Glass Perfume Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Everyday Cheapskate: Homemake natural cleansers that get the job done | Family | Custom Perfume Bottles
Scary Stuff Hiding in Your Teen’s Personal Care Products (Plus 8 Natural Options to Use Instead) | Custom Perfume Bottles
Good quality comes initial; company is foremost; small business is cooperation" is our business philosophy which is frequently observed and pursued by our business for Popular Design for 50 Ml Glass Perfume Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangalore , Colombia , Sudan , We've got won a good reputation among overseas and domestic clients. Adhering to the management tenet of "credit oriented, customer first, high efficiency and mature services", we warmly welcome friends from all walks of life to cooperate with us.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
Bottom price 80ml Custom Clear Glass Perfume Bo...
-
OEM/ODM China Empty Aluminum Perfume Bottle - ...
-
Factory made hot-sale Perfume Spray Bottles - ...
-
Wholesale Discount 15g 30g 50g Cosmetic Cream J...
-
Fast delivery 20ml Plastic Bottle - AJ-04 seri...
-
8 Year Exporter Glass Cream Jar 50ml - 15ml / ...




