High Quality E Liquid Bottle - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | Custom Perfume Bottles
As for competitive charges, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We will state with absolute certainty that for such excellent at such charges we have been the lowest around for High Quality E Liquid Bottle - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Berlin , Egypt , Anguilla , We have been persisting in the business essence "Quality First, Honoring Contracts and Standing by Reputations, providing customers with satisfying goods and service. " Friends both at home and abroad are warmly welcome to establish everlasting business relations with us.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.
-
Good Quality Acrylic Cosmetic Airless Jar - 10...
-
Big discounting Wholesale Glass Perfume Spray B...
-
Special Price for Empty Round Perfume Glass Bot...
-
Trending Products Colorful Cream Jar - aluminu...
-
China Gold Supplier for 30g Cosmetic Cream Jar ...
-
Big Discount Cosmetic Jars And Bottles - 15 ml...




