Hot-selling Atomizer Perfume - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Custom Perfume Bottles
With state-of-the-art technologies and facilities, strict good quality regulate, reasonable cost, exceptional assistance and close co-operation with prospects, we're devoted to supplying the top benefit for our customers for Hot-selling Atomizer Perfume - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Portugal , Finland , Saudi Arabia , Our products and solutions are sold to the Middle East, Southeast Asia, Africa, Europe, America and other regions, and are favorably appraised by clients. To benefit from our strong OEM/ODM capabilities and considerate services, be sure to contact us today. We will sincerely create and share success with all clients.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
Special Price for Bamboo Glass Cosmetic Jar - ...
-
Ordinary Discount 50ml Perfume Glass Bottle - ...
-
Top Quality Pp Plastic Cream Jar 5g - 200ml go...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Packaging Sets...
-
Wholesale Price China Glass Cosemtic Jar - 5g ...
-
China Cheap price Ufo Acrylic Jars - 330ml cro...











