Original Factory Ufo Shaped Acrylic Jar - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Plastic Cosmetic Jar
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
Our business sticks for the basic principle of "Quality could be the life with the firm, and track record will be the soul of it" for Original Factory Ufo Shaped Acrylic Jar - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Zealand , Georgia , Jakarta , Many goods fully conform to the most rigorous of international guidelines and with our first-rate delivery service you will have them delivered at any time and in any place. And because Kayo deals in the entire spectrum of protective equipment, our customers don't have to waste time shopping around.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!







