Original Factory Pp Plastic Cream Jar - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Empty Aluminum Perfume Bottle
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | 10ml Perfume Bottle
It truly is our responsibility to fulfill your requirements and successfully provide you. Your fulfillment is our best reward. We're seeking forward in your check out for joint development for Original Factory Pp Plastic Cream Jar - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hanover , Borussia Dortmund , Bahamas , Ensuring high product quality by choosing the best suppliers, now we have also implemented complete quality control processes throughout our sourcing procedures. Meanwhile, our access to a large range of factories, coupled with our excellent management, also ensures that we can quickly fill your requirements at the best prices, regardless the order size.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Hot sale Factory Cream Jar 50g - 500ml transpa...
-
Chinese Professional Small Cosmetic Jar - 15g ...
-
Manufacturer for Square Cream Jar - Small pill...
-
professional factory for 20g Aluminum Cream Gla...
-
OEM Supply Mini Spray Bottle - 400ml aluminum ...
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 10...


