factory customized Simple Round Empty Cream Jar - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | Aluminum Perfume Bottle
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
Our target is to consolidate and improve the quality and service of existing products, meanwhile constantly develop new products to meet different customers' demands for factory customized Simple Round Empty Cream Jar - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Adelaide , Nairobi , Macedonia , we're now looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. We are going to work wholeheartedly to improve our products and services. We also promise to work jointly with business partners to elevate our cooperation to a higher level and share success together. Warmly welcome you to visit our factory sincerely.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Factory made hot-sale Perfume Spray Bottles - ...
-
Manufacturer of Aluminum Bottle Spray - AJ-06 ...
-
Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 250...
-
Ordinary Discount Perfume Spray Atomizers - 50...
-
Good Wholesale Vendors 5g Mini Plastic Jar For ...
-
Renewable Design for Personal Care Bottle - 20...




