Original Factory Cosmetic Jar Make Up Cream Pots - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Custom Perfume Bottles
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Plastic Cosmetic Jar
We constantly continually give you essentially the most conscientious client provider, plus the widest variety of designs and styles with finest materials. These initiatives include the availability of customized designs with speed and dispatch for Original Factory Cosmetic Jar Make Up Cream Pots - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Switzerland , Mauritius , Hongkong , We supply professional service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We focus on every detail of order processing for customers till they have received safe and sound products with good logistics service and economical cost. Depending on this, our products are sold very well in the countries in Africa, the Mid-East and Southeast Asia.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - 1L pl...
-
Chinese Professional Aluminum Liner Cream Jar -...
-
Factory directly Energy Drink Bottle - 280ml b...
-
Big Discount Silver Plastic Jar - 350ml fashio...
-
China Factory for 200ml Pp Plastic Cosmetic Cre...
-
High reputation Glass Bottle 30ml - 250ml luxu...




