Wholesale Discount Elegant Perfume Spray Bottles - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Custom Perfume Bottles
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
To continually enhance the management technique by virtue of your rule of "sincerely, great faith and high-quality are the base of company development", we widely absorb the essence of similar merchandise internationally, and continuously build new merchandise to meet the demands of customers for Wholesale Discount Elegant Perfume Spray Bottles - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Frankfurt , Colombia , Sydney , We have a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will definitely benefit in both short and long run.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
Top Quality Plastic Container For Cream - 50ml...
-
Manufacturer of 30ml Aluminum Eye Cream Jar - ...
-
Factory Cheap Hot Empty Cream Container - Luxu...
-
OEM Supply 10ml Empty Brown Glass Spray Bottle ...
-
China Gold Supplier for Perfume Bottles Glass 5...

