Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-23-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Aluminum Perfume Bottle
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Plastic Cosmetic Jar
Our pros are lessen prices,dynamic sales team,specialised QC,sturdy factories,top quality services and products for Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Orlando , Paraguay , Our company promises: reasonable prices, short production time and satisfactory after-sales service, we also welcome you to visit our factory at any time you want. Wish we have a pleasant and long terms business together!!!
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.
-
18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - 5 ml alum...
-
Top Suppliers Acrylic Refillable Perfume Spray ...
-
Discount Price Cosmetic Pet Jar - Custom oxida...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Cream Bottle -...
-
Popular Design for 50ml Perfume Bottle - 100g ...
-
factory customized 5g/10g/15g/30g/50g Face Crea...



