Hot Sale for Aluminum Cosmetic Packaging - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
We have been ready to share our knowledge of advertising and marketing worldwide and recommend you suitable products and solutions at most competitive price ranges. So Profi Tools supply you best benefit of money and we're ready to create with each other with Hot Sale for Aluminum Cosmetic Packaging - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Southampton , UAE , Turkey , We also have the strong ability of integration to supply our best service, and plan to build the warehouse in the different countries around the world, that will be more conveniently to service our customers.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Lowest Price for 1oz Packaging Cream Jar - 250...
-
OEM China Hot Sale Cream Jar - 50ml white doub...
-
Factory best selling Luxury Cream Jar - 400ml ...
-
Big discounting Cheap Perfume Bottles - 250ml ...
-
PriceList for Pocket Sized Perfume Spray Bottle...
-
Manufactur standard Plastic Bottle For Capsule ...









