Chinese wholesale Amber Pastic Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Plastic Cosmetic Jar
Why Stainless Steel Bottle Water Beats Water In Aluminum Bottles
Quality First,and Customer Supreme is our guideline to provide the best service to our customers.Nowadays, we are trying our best to become one of the best exporters in our field to meet customers more need for Chinese wholesale Amber Pastic Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kyrgyzstan , panama , Uzbekistan , We follow superior mechanism to process these products that ensure optimum durability and reliability of the products. We follow latest effective washing and straightening processes that allow us to offer unmatched quality of products for our clients. We continually strive for perfection and all our efforts are directed towards attaining complete client satisfaction.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Super Lowest Price 30ml Pet Perfume Bottle - 3...
-
Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 50...
-
New Arrival China Empty Plastic Cosmetic Cream ...
-
OEM Supply White Plastic Jar 100 G - 150ml / 2...
-
Chinese Professional Silver Perfume Bottles - ...
-
Good User Reputation for Glass Empty Candy Bott...











