Europe style for Bamboo Jars For Cream - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Our commission should be to provide our end users and clients with very best excellent and aggressive portable digital products and solutions for Europe style for Bamboo Jars For Cream - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Swiss , South Africa , We welcome an opportunity to do business with you and hope to have pleasure in attaching further details of our products. Excellent quality, competitive price, punctual delivery and dependable service can be guaranteed. For further inquires please do not hesitate to contact us.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
Factory Price For 150ml Glass Lotion Bottle - ...
-
Popular Design for Plastic Container - 300ml n...
-
Free sample for Skin Care Jar 500ml - 330ml al...
-
2017 New Style 750ml Food Grade Plastic Jam Jar...
-
China Gold Supplier for Frosted Glass Bottle 50...











