Best-Selling Canning Jars 500ml - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Adhering to the principle of "quality, service, efficiency and growth", we have gained trusts and praises from domestic and international client for Best-Selling Canning Jars 500ml - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Guatemala , Russia , We have a good reputation for stable quality products, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with car manufacturers, auto part buyers and the majority of colleagues both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.
-
Wholesale Price New Design Square Glass Perfume...
-
professional factory for Empty Facial Cream Cos...
-
OEM Manufacturer Refillable Perfume Bottle 5ml ...
-
OEM manufacturer Quality 30g Cosmetic Jar - 25...
-
China Factory for Cosmetic Spray Bottle - 5g /...
-
Special Price for Empty Round Perfume Glass Bot...

