Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 330ml aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AC-03-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Custom Perfume Bottles
Nopal juice forms basis for new biodegradable plastic | Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our firm to the long-term to develop together with consumers for mutual reciprocity and mutual advantage for Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 330ml aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Arab Emirates , Uganda , Guatemala , With the spirit of "credit first, development through innovation, sincere cooperation and joint growth", our company is striving to create a brilliant future with you, so as to become a most valuable platform for exporting our goods in China!
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.
-
Good Wholesale Vendors Amber Cosmetic Glass Jar...
-
Competitive Price for 50g Empty Acrylic Cosmeti...
-
Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 15...
-
Quality Inspection for Pp Cosmetic Cream Empty ...
-
Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - ...
-
Factory Price Acrylic Cute Cream Jar - 50g eco...



