One of Hottest for Plastic Chinese Cream Jar - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" will be the persistent conception of our company to the long-term to establish together with customers for mutual reciprocity and mutual gain for One of Hottest for Plastic Chinese Cream Jar - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Gabon , Morocco , Yemen , If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
Online Exporter Mini Plastic Jar - 30g / 50g s...
-
Factory supplied Luxury Jars - Factory price l...
-
Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 10...
-
Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 16...
-
OEM China Hot Sale Cream Jar - 50ml white doub...
-
Factory made hot-sale Cosmetic Jars For Sale - ...

