Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Best Aluminum-Free, Natural Deodorants That Really Work | Custom Perfume Bottles
We have probably the most state-of-the-art output equipment, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality manage systems plus a friendly skilled income workforce pre/after-sales support for Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Holland , Southampton , You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We will provide our best service to satisfy all your needs! You should contact us right away!
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
-
2017 Good Quality Perfume Bottle 90ml - 200ml ...
-
factory Outlets for Flat 50 Ml Plastic Perfume ...
-
Wholesale Glass Roller Bottle - 330ml aluminum...
-
Manufacturing Companies for Cosmetics Cream Emp...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 150ml / ...
-
Best Price on 100ml Plastic Pet Bottle - 100ml...











